מי אנחנו

אנחנו מחאת הנוער למען האקלים

אנחנו הסניף הישראלי של מחאת ימי שישי למען העתיד (Fridays For Future) שצוברת תאוצה ברחבי העולם, ומובלת על ידי תלמידים השובתים על אי ההתמודדות של הממשלות ונבחרי הציבור עם משבר האקלים שמאיים על עתיד האנושות, במטרה להניע אותם לשינוי גישה ונקיטת הפעולות ההכרחיות.

אנו פועלים למען הבטחת העתיד של הדור שלנו. אנחנו נישא בנזקים של משבר האקלים שהדורות הקודמים לנו יצרו, אשר יפגע בחיינו באופן בלתי הפיך וימנע מאיתנו כל סיכוי לעתיד יציב ובטוח.

המחאה מאורגנת ומובלת על ידי בני נוער בלבד ומקבלת אליה כל בן או בת נוער באשר הם, ללא הבחנה על פי דת, לאום, מין, מוצא, מיקום גיאוגרפי, או דעה פוליטית

על מה אנחנו מוחים?

כרגע, בישראל אין כמעט חקיקה ואכיפה בנושא משבר האקלים, והחשיבות שלו בזירה הפוליטית כמעט אפסית. כל זאת בזמן שדו"חות ה- IPCC של האו"ם הכריזו על כך שאם לא יהיה שינוי משמעותי בגישה ובפעולה העולמית בנושא עד שנת 2030, התהליך לו אנו קוראים משבר האקלים יגיע לנקודת "אל חזור" שממנה לא נוכל לתקן את הנזק שנעשה ושיפגע בחיי היום יום של כולנו.
אנו מוחים אם כך על אוזלת היד של הממשלה בנושא בעל חשיבות כה גדולה לאזרחי המדינה, במהלך שיפגע בעתיד של כל אחד ואחד מאיתנו.

מאיפה באנו?

המחאה התחילה מנערה אחת בשם גרטה טונברי, תלמידה שוודית שבגיל 15, באוגוסט 2018, התחילה לשבות על חשבון לימודיה בבית הספר ולהפגין מול בניין הפרלמנט השוודי נגד חוסר המעש של הממשלה בנושא משבר האקלים. אליה הצטרפו עוד ועוד תלמידים נוספים ששבתו כל יום שישי והגיעו להפגין יחד עם גרטה, ולאחר מכן גם תלמידים ממדינות שונות שהתחילו תנועה דומה בארצם. התנועה התרחבה יותר ויותר, ונכון להיום כוללת מעל ל-14 מיליון אנשים מ-7,500 ערים בכל היבשות, ששובתים ברחבי העולם למען אותה מטרה.
 
התנועה הגיעה להישגים רבים, זכתה לתמיכה ממנהיגים שונים ברחבי העולם ולסיקור תקשורתי נרחב, והעלתה מחדש וביתר שאת את הסוגיה הקריטית – משבר האקלים.
המאבק של גרטה קיבל הכרה בינלאומית, והיא קיימה פגישות בנושא עם ראשי מדינות רבים ואפילו עם האפיפיור, ונאמה מול ועידת האקלים של האו"ם.

למידע נוסף אודות הפעילות שלנו עד כה, עברו לדף "מה עשינו עד כה"