זה צריך להיות יום שמח

שלום לכולם.ן ויום כדור הארץ שמח!  אני נואי מכיתה יא ואני פעילה במחאת הנוער למען האקלים.

משבר האקלים הוא משבר לכל דבר והוא פוגע וימשיך לפגוע בכל תחום בחיינו. המשבר נוצר עקב שריפה של דלקי מאובנים כמו פחם, גז טבעי או נפט, שהתחילה בהמהפכה התעשייתית ונמשכת עד היום. בעקבות שריפת דלקי המאובנים ופעולות נוספות ישנן פליטות של חומרים מזיקים לאוויר הנקראים גזי חממה- כגון פחמן דו חמצני ומתאן שלוכדים את אנרגיית השמש בתוך האטמוספירה וגורמים לכדור הארץ לאגור חום. התהליך הזה קיים כבר שנים רבות והוא הפך ל"משבר האקלים" המאיים על החיים שלנו ושל הדורות הבאים בכדור הארץ.
משבר האקלים הוא לא רק בעיה של דובי הקוטב או הצבים, (למרות שהם נורא חמודים), הוא הפך לבעיה ממשית שפוגעת בחיים שלנו. 

בעקבות החום הגובר בכדור, קרחונים עצומים מותכים וכך גובה פני הים עולה. בעשורים הקרובים גובה פני הים צפוי לעלות בשלושה מטרים ולהציף איזורים רבים הקרובים לחוף, דבר בעייתי כי חלק גדול מאוכלוסיית העולם חיי ליד החוף. רק כתוצאה מנטישת ערי החוף צפויים מאות מיליוני אנשים להפוך לפליטים חסרי בית. בצורות, סופות הרסניות, וגלי חום שהורגים עשרות אלפי אנשים הופכים לאירוע שבשגרה. שרפות ומגפות יהפכו נפוצות וחמורות יותר, וגלי הגירה של המוני פליטי אקלים יגרמו לעלייה בכמות המלחמות והסכסוכים. 

אני לא יודעת מה איתכם.ן, אבל אני רוצה לקום בבוקר עוד הרבה שנים ולא לחשוב על איך אני מתגעגעת למלתחה של בגדי החורף כי שוב חם היום. אני רוצה לשתות תה מתי שבא לי ולאכול ירקות טריים, אני רוצה להמשיך לראות את העולם הבאמת מדהים שבו אנחנו חיים ולמצות כל רגע ורגע בו. אני רוצה שלא יהיו 50 מעלות בחוץ, אני רוצה ללכת לישון בשקט בלי מחשבות מטרידות על שריפות וסופות ברחבי כל העולם, אני רוצה לראות תמונות של בעלי חיים מדהימים ושל צמחים מופלאים, אני רוצה שהצ'לו שלי לא יצא מכיוון כל יום שני בגלל חילופים קיצוניים במזג האוויר ואני רוצה לחגוג את יום כדור הארץ עד מותי, כי באמת שיש לנו עולם מדהים והיום הזה צריך להיות יום של חגיגה ולא יום של אבל!

אם גם אתם.ן רוצים.ות את כל הדברים שהזכרתי עכשיו, אתם.ן מוזמנים.ות להצטרף אלינו, מחאת הנוער למען האקלים הפועלת ב7,500 ערים בכל היבשות, לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות ולהיכנס לאתר שלנו בשביל לדעת איך אתם.ן יכולים.ות לעזור! 

תודה רבה לכולכם.ן והמשך יום כדור הארץ שמח!

12/5/21

על המחברת

נואי גוילי

פעילה במחאת הנוער למען האקלים בישראל, בת 16, גרה בגבעתיים. מנגנת בצ'לו וכותבת שירים וסיפורים קצרים.

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
עינת
עינת
2 שנים לפני

מרגשת!