חצי הכוס המלאה

אף פעם לא ממש הגדרתי את עצמי כאופטימית, מהסיבה הפשוטה שלא הייתי צריכה הגדרות במובנים כאלה. אם היו שואלים אותי אם הכוס חצי ריקה או חצי מלאה הייתי עונה, כנראה עם חיוך זחוח, שהמים והאוויר שבכוס מורכבים מאטומים, והרי אטומים הם ברובם ריק, כך שהכוס היא ריקה ברובה.

ואז שמעתי על משבר האקלים. הייתי בהלם, אבל התמדתי בשגרה. פחדתי, אבל החיים נמשכו.

אבל הפחד יצר אצלי הרבה מחשבות. פתאום בעודי עומדת מול סימן השאלה הענקי שהוצב ביני לבין העתיד שחשבתי שיהיה לי, פתאום היה מקום להגדרות שלא היו רלוונטיות עבורי קודם. האם אני אופטימית ומאמינה שנתגבר על המשבר? האם אני פסימית וכדאי פשוט לעשות מנוי לבריכה בקיץ החם כל כך? אולי כדאי להגדיר כמה מונחים לפני זה.

אופטימיות היא האמונה שיהיה טוב. תפיסת עולם חיובית והדגשת התקווה והשמחה. פסימיות היא תפיסת עולם שלילית וציפייה למצב הגרוע ביותר. אופטימיסטית תגיד שהכוס חצי מלאה בעוד פסימיסטית תגיד שהכוס חצי ריקה.

אז מה עדיף להיות? בהתחלה נראה הגיוני למדי לקפוץ ולהגיד "אופטימיות!". לא עדיף לראות את העולם בצורה חיובית? להאמין בטוב? אז האמת היא שלא, לא תמיד.

 נכון שאופטימיות היא בריאה יותר מבחינה נפשית ולפעמים גם פיזית (לאופטימיסטיים.ות יש סיכויים גבוהים יותר להתגבר על מחלות שונות), אבל אופטימיות לא תמיד עדיפה. לפני כמה שנים בוצע מחקר ותוצאותיו הראו שא.נשים ששרדו טורנדו נוטים.ות להיות אופטימיים.ות ולחשוב שלא סביר שהם.ן ייפגעו מטורנדו שוב. חשיבה שלא בהכרח תואמת למציאות, ועלולה להיות מסוכנת.

כמו הרבה דברים אחרים בחיים אופטימיות קיצונית וגם פסימיות קיצונית הן מסוכנות. הן עלולות למנוע מאיתנו לראות דברים בצורה מציאותית. אז מה באמת עדיף להיות? אופטימיסטית או פסימיסטית? אני אתחכם שוב ואגיד שבעצם זה לא סותר. תהיה פסימי, אם זה אומר שתלמד טוב למבחן. תהיה אופטימי כשאתה מתגבר על מחלה. תהיי פסימית ותקחי אוטובוס מוקדם יותר כדי לא לאחר. תהיי אופטימית כשאת יוצאת להיאבק למען העתיד שלך. כל עוד תהיו ריאליסטים מספיק בשביל לעבוד קשה עבור המטרות שלכם.ן. הכוס לא חייבת להיות חצי מלאה או חצי ריקה, פשוט קחו אותה ושתו כדי לא להתייבש.

ומה אני אגיד היום על הכוס? בכוס הזאת יש אוויר ומים, אבל כרגע העתיד של הכוס בסכנה ואני מתכוונת לפעול כדי להציל אותו.

25/08/2023

על המחבר

שי חורב

היי, אני שי (היא/ את), בת14 ממזכרת בתיה. אני במחאה כבר כמעט שנה, במוקד רחובות, וראש צוות חינוך.

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
Tamar
Tamar
9 חודשים לפני

במילה אחת – מדהים. בשתי מילים – ממש מדהים.