הוא מת?


"הוא מת?"
שאלה שבסך הכל משעשע לשמוע כשאתה שוכב על הרצפה ביחד עם עוד 10 אנשים ומעמיד פני מת – הרי זו כוונת המיצג, להמחיש את השלכותיו ההרסניות של משבר האקלים.

ביום שישי ה- 11.12 התבצע מיצג die in במספר מוקדים ברחבי הארץ ביניהם תל אביב, חיפה, זכרון יעקב ומוקד ירושלים בו הייתי אני. במיצג, הפעילים והפעילות ספרו לאחור ולבסוף נפלו  על הרצפה ומעמידים פני מתים, כשעליהם שלטים המסבירים על משבר האקלים. 

לאלה מאתנו שהשתתפו במיצג מסוג זה אני בטוח ששמעתם את השאלה "הוא מת?".

מייצג דיי אין בהפגנה בינלאומית ב-27.9.2019. מייצגים מסוג זה הפכו לסמל מחאתי בהפגנות ברחבי העולם למען האקלים.

אמנם השאלה הזו נשמעת מאוד סתמית ואפילו מגוחכת בהתחלה, אבל בשלב מסוים, כשאני שוכב על הרצפה והשמש מסנוורת אותי, השאלה הזו מהדהדת בראש שלי, ואני מתחיל לקלוט מה משמעותה. אני מתחיל להבין מה אני באמת עושה פה, ולמה יצאתי לרחובות למחות. התשובה די פשוטה, אבל מפחידה בצורה בלתי נתפסת – אני נלחם על החיים שלי. כולנו נלחמים על החיים שלנו, ואנחנו עושים את זה כי החיים שלנו בסכנה. 
אני לא כותב זאת בשביל להלחיץ. אני כותב כי אני מרגיש שאני לפעמים שוכח את המשמעות מאחורי הסיסמאות ואת הסיבה שהחלטתי להצטרף לתנועה מלכתחילה. הסיבה, מעבר לכיף שיש בתור פעיל במחאה, היא שהעתיד שלי בסכנה ואם לא נפעל עכשיו אין לדעת מה יקרה בהמשך.

"הוא מת?"

אז לא. אני לא מת. ובדיוק בגלל זה אני כאן, נלחם ביחד עם עוד פעילים מכל הארץ, ומכל העולם. אנחנו נלחמים על החיים שלנו כדי למנוע מהשאלה הזו להפוך למציאות.     

*כתוב בלשון זכר, אך פונה לכלל המינים. 

13/01/2021

מתן פרלשטיין

מתן פרלשטיין, פעיל במחאת הנוער למען האקלים, בן 16 מבית שמש. מנגן בגיטרה, מדריך בתנועת הצופים ונהנה לכתוב.

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
עינת
עינת
1 שנה לפני

מטורף לראות כל כך הרבה בני ובנות נוער מעמידים/ות פני מתים/ות- ממחיש עד כמה שהמצב חמור