הפסקול של המאבק במשבר האקלים

איור: גילי ברקוביץ'

אנחנו מרגישות שדרך מדהימה להתמודד עם קשיים היא מוזיקה. היומיום שלנו כפעילות אקלים מלא ברגעי קושי – בין אם זה חרדה ממשבר האקלים, תסכול מהאדישות של מקבלי/ות ההחלטות או תחושת בדידות שהאקטיביזם מעורר בנו לפעמים. עבורנו, מוזיקה היא מקור לנחמה ומפלט מהעולם. עם הזמן, גילינו מגוון של שירים שהמסר שלהם מתקשר למשבר האקלים, בין אם ברמה המילולית ובין אם ברמה המטאפורית.
הרכבנו עבורכן פלייליסט של 20 שירים שמספרים, בעינינו, את הסיפור של המאבק במשבר האקלים.

להאזנה: YouTube  YouTube Music  Spotify  Deezer  Apple Music

החלטנו לשתף אתכם/ן בפרשנות האישית שלנו לשישה מהשירים בפלייליסט וממליצות לשמוע את השיר תוך כדי הקריאה, זה מוסיף המון לחוויה! מקוות שתהנו.

זהירות מהמרווח/ ענבל פרלמוטר – הפרשנות של יסמין

"גלים של נוסטלגיה עפים באוויר / כי פעם בקיץ די קריר / גלים של נוסטלגיה עפים באוויר / כי פעם החורף היה עוד סביר". אי אפשר להתעלם מהקשר של המילים האלו ומשבר האקלים, החום הבלתי סביר של הקיץ גורם לעלייה בתמותה והקיצוניות בחורף, בו יורדים גשמים ושיטפונות ברמה עוצמתית מהממוצע ואף הרסנית.
בפזמון שרה פרלמוטר "כי העתיד נראה לי יותר מגניב", יש המפרשים את זה כאופטימיות אך אם תקשיבו טוב ניתן לשמוע את הציניות מבעד למילים, מהסיבה הפשוטה שכרגע העתיד לא נראה כל כך מגניב.

עובר ושווא / החצר האחורית – הפרשנות של עינת

בעיני, השיר מדבר על תחושה שמתעלמים מאיתנו – הנוער, ומחליטים עבורנו החלטות שהורסות לנו את העתיד, כפי שכתוב בפזמון: "אני הכי חשוב / אבל אני לא נחשב / אם לא בטוב / זה יגמר ברע / אני רוצה את העתיד שלי / בחזרה." בהמשך, החצר האחורית גם שרים "לא הסכמתי לכלום," מה שמבטא בעיני את התחושה הקשה שהמבוגרים מחליטים מה שהם רוצים בלי לקחת בחשבון את ההשפעה של ההחלטות האלו על העתיד שלנו. בהקשר של משבר האקלים – הם פולטים גזי חממה, ממשיכים לפתוח מאגרים של נפט וגז טבעי, שורפים את היערות ובכלל לא פועלים כדי לעצור את משבר האקלים.

כל החומות הגבוהות / אביב גדג׳ – הפרשנות של יסמין

החומות הגבוהות עליהן מדובר בשיר מסמלות בשבילי את הריחוק של הפוליטיקאים ושל מקבלי ההחלטות מאיתנו – הציבור, הנוער. הן מסמלות את הפער הגדול בין הרצונות והשאיפות שלי ובין המדיניות במציאות.
כשגזג' זועק בפזמון: "תן לי מחסה מהקור" וכל המוזיקה מתגברת, עולה בראשי תמונה של פליט אקלים הזקוק למחסה מהמשבר העולמי והדמעות מתחילות לזלוג על הלחיים שלי… 

עיניים זרות / רונה קינן – הפרשנות של יסמין

הבית השני מתחיל במשפט "רציתי להדוף את השנים שעומדות ביננו בלי להבין שאין כלי נשק בעולם שרק מכוח אהבתי יכריע את הזמן" בשבילי המילים מדברות על האהבה שלי לחיים ולעולם לעומת החרדה מנקודת האל חזור הקרבה.
בפזמון שרה קינן על שהיא לא תפסיק לרצות, שאין לה ברירה אלא להמשיך כי היא לא רואה כניעה כאפשרות, מבחינתי זה מהות האקטיביזם, ובטח אקלימי, אין לנו ברירה ואנחנו לא מוכנות לקבל שאי אפשר להציל את עתידנו.
בבית האחרון היא שרה על השקט מכל מקום. בשבילי זה כמו השקט של התקשורת, מקבלי ההחלטות, הציבור, וגם מערכת החינוך, אל מול משבר האקלים. כל מה שאנחנו רוצים זה לישון וגם אז יש את הרעש, סיוטים על הצפות ואסונות טבע שהמבוגרים לא דואגים מספיק לעצור. 

End of the World / Jamaram feat. Sara Lugo – הפרשנות של עינת

אני מרגישה שהוא מבטא היטב את המצב הנוכחי של האנושות בכדור הארץ – הוא עוסק בהשחתה של הטבע ובשינוי הבלתי נמנע שמתרחש. "How can we not see / Our mother earth bleed / Nature is crying don't leave it too late" z זו אמירה מפורשת על ההרס שהאנושות זרעה בכדור הארץ. אמנם אנחנו נמצאות עמוק בתוך משבר אקלים שמשנה לעד את העולם שלנו – "Change will come for the better or the worse…It's the end of the world as we know it". אך, בשיר נשאר פתח לאופטימיות ותקווה שהמצב יכול להשתפר.
אני אוהבת את השיר הזה במיוחד כי הוא מעביר את המסר עם מנגינה קצבית וכיפית שמוסיפה מידה של אופטימיות למצב העגום. 

זמן להתעורר / הדג נחש – הפרשנות של עינת

זמן להתעורר הוא אייקוני שמתריע על רוע המצב וקורא לפעולה. סיסמאות רבות של מחאת הנוער למען האקלים נכתבו בהשראת מילות השיר ואנחנו משמיעות אותו בהפגנות שלנו. "זה הזמן להתעורר הבית מתפורר / נצא מהחורים ביחד די להסתתר / תרימו את היד תפתחו את הפה / מול כולנו אין סיכוי שהם יחזיקו עוד הרבה."
אלו מילים עוצמתיות שקוראות לפעולה ומזכירות לכולנו כמה חשוב שנצא מהבית להפגין ולהשמיע את הקול שלנו – כי רק ביחד נוכל להביא את השינוי. ככל שנהיה יותר א.נשים, יהיה יותר קשה להתעלם מאיתנו. נותרו פחות מ-9 שנים לנקודת האל חזור וזה הזמן לפעול!

הפלייליסט המלא:

 1. Sink or Swim – Sløtface
 2. Only so much Oil in the Ground – Tower of People
 3. A Hard Rain’s A-Gonna Fall – Bob Dylan
 4. No Surprises – Radiohead
 5. זהירות מהמרווח – ענבל פרלמוטר
 6. הביאו את הנגרים – הילה רוח ואביב גדג'
 7. בלוז הלוויה – חוה אלברשטיין
 8. מקום על פני המים – דניאלה ספקטור ועינב ג'קסון כהן
 9. Your Power – Billie Eilish
 10. I Worry – theAngelcy
 11. למה לי לקחת ללב – כל החתיכים אצלי
 12. עובר ושווא – החצר האחורית 
 13. כל החומות הגבוהות – אביב גדג'
 14. On the Bad Guys’ Side – נדב אזולאי
 15. All the Good Girls Go to Hell – Billie Eilish
 16. עיניים זרות – רונה קינן
 17. End of the World – Jamaram feat. Sara Lugo
 18. Power to the People – John Lennon
 19. זמן להתעורר – הדג נחש
 20. תתארו לכם – שלמה ארצי

מכירים/ות עוד שירים שמזכירים לכם/ן את משבר האקלים? ספרו לנו בתגובות

29/07/2021

על המחברות

יסמין שטרן מרזר ועינת גרליץ

יסמין שטרן מרזר- פעילה במחאת הנוער מעל שנה, בת 15 מקרית טבעון. מתעניינת ועוסקת בפוליטיקה הישראלית ופעילות פרלמנטרית בכלל כחלק מצוות ממשל. אוהבת לשמוע מוזיקה.

עינת גרליץ- בת 17 מתל אביב. חניכה באיגי ופעילה במחאת הנוער למען האקלים, אוהבת טיולים, פוליטיקה ויוגה. מאמינה שאם אנחנו לא ניצור את השינוי, אף אחד.ת לא יעשה את זה במקומנו:) 

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments