הבעיה והפתרון

הבעיה

מאז המהפכה התעשייתית האדם התחיל לצרוך דלקים פוסיליים (פחם, נפט, וגז טבעי) בכמות חסרת תקדים. שריפת הדלקים הללו גורם לפליטה מסיבית של גזי חממה.
תפקיד גזי החממה הוא לשמור את החום המגיע מהשמש באטמוספירה ולשמור שלא נקפא. ככל שיש יותר גזי חממה באטמוספירה ככה יותר חום נשמר בה.
מה הבעיה?
היום אנחנו, בני האדם, גורמים לפליטה מוגברת של גזי חממה, שגורמת ליותר מידי חום להיכלא באטמוספירה. הפליטה המוגברת והחום שנכלא הם הגורמים למשבר האקלים.

להמחשת הנושא בסרטון

איך זה משפיע עלינו?

למשבר האקלים ישנן השלכות הרסניות רבות. פני הים עולים ומאות מיליונים עלולים להיעקר מבתיהם. בצורות, סופות הרסניות, וגלי חום שהורגים עשרות אלפי אנשים הופכים לאירוע שבשגרה. שריפות ומגפות יהפכו נפוצות וחמורות יותר, וגלי הגירה של המוני פליטי אקלים יגרמו לעלייה בכמות המלחמות והסכסוכים. מדענים מזהירים שאם לא נצליח להגביל את ההתחממות לשתי מעלות צלזיוס בהשוואה לתקופה שלפני המהפכה התעשייתית, נגיע לקטסטרופה!


לקריאה נוספת: אקלים ישראל, ipcc, זווית, הארץ, ישראל היום, ויקיפדיה, מרכז הידע הישראלי להערכות לשינויי אקלים

הפתרון

המצב אכן חמור, אך יש תקווה. כדי להפחית את פליטות גזי החממה שלנו בצורה דרסטית יש לעבור בהקדם האפשרי לשימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת במשק החשמל, להשקיע בתחבורה ציבורית ולהפוך אותה לאמצעי התחבורה המרכזי בארץ, לסגור את מפעלי התעשייה המזהמת שניתנים לסגירה, לפעול להפחתת צריכת בשר, לחנך את הדור הצעיר בנושא, ולהעלות מודעות למצב בקרב הציבור הרחב.

הצעדים הננקטים היום על ידי ממשלות העולם אינם מספיקים כדי לעצור את המשבר כלל.

שוב ושוב בעלי ההון מצליחים לקדם את הרווחים שלהם וטובתם האישית על חשבון האנושות כולה.. אבל בכל רחבי העולם תנועות מחאה
של אנשים שרוצים לשנות מתעוררות, ויש שינוי לטובה.
הצטרפו אלינו. יחד ננצח!

שאלות ותשובות

האם אנחנו בטוחים שמשבר האקלים קיים ושאנחנו הגורמים לו?
כן. למרות מה שמכחישי האקלים והחברות המזהמות מנסים למכור לנו, חשוב לדעת שיש קונצנזוס של מדעני האקלים בעולם, שבטוחים כי משבר האקלים קיים ושאנחנו הגורמים המרכזיים לו.

למה חשוב כל כך לעצור את משבר האקלים עכשיו? לא חשוב יותר להציל בני אדם מאשר דובי קוטב?
משבר האקלים הוא כבר מזמן לא רק בעיה של דובי קוטב, שהפכו לסמל המאבק. הקרחונים הנמסים שלהם יגרמו לפני הים לעלות ולהציף אזורים שלמים, ובגלל שרוב האנושות חיה ליד חופים, זה יגרום למאות מיליוני בני אדם לאבד את בתיהם. בצורות ורעב יהפכו לדבר שבשגרה, סופות, הצפות, וגלי חום קטלניים של "פעם בעשור" יקרו כלשנה. הפגיעה העצומה בטבע תוביל להתגברות מגפות עקב התקרבות חיות אקזוטיות נושאות מחלות לבני אדם נושאות מחלות שיתקרבו אל בני אדם, המחסור במשאבים יגרום למלחמות, סכסוכים, ואנרכיה. המצב רק ילך ויחמיר אם נמשיך להתנהג כרגיל.
בגלל לולאות משוב חוזר (תהליכים שיגרמו למשבר האקלים להאיץ את עצמו) מדענים מעריכים שאם עד 2030 לא נפחית דרמטית את
פליטות גזי החממה שלנו משבר האקלים יחזק את עצמו ויהיה ממש קשה לעצור אותו.

אז איך זה שיש גלי קור והצפות?

הם נגרמים בגלל משבר האקלים. אמנם יש מגמה כללית של התחממות והתמעטות גשמים בכל העולם, אך באזורים מסוימים דווקא יתגברו
גלי הקור, והגשמים יבואו בהצפות קטלניות כמו זו שהייתה אצלנו בתחילת שנת 2020.

אילו תעשיות גורמות למשבר?
ישנם גורמים רבים למשברבין התעשיות המזהמות ביותר נמצאת תעשיית הבשר. תעשייה זו אחראית להרס יערות בכל העולם – מדובר בקולטי גזי חממה מרכזיים וגם טבעיים. תעשייה מזהמת נוספת היא תעשיית האנרגיה, אשר אחראית למירב פליטות גזי החממה העולמית, עקב שריפה של דלקים מאובנים – פחם, נפט וגז.

אוקי. הבנתי, המצב מדאיג אותי, ואני באמת רוצה לעזור. אבל מה לעשות שאני לא פוליטיקאי/ת ואין לי השפעה. איך אני יכול/ה לשנות?

יש המון דברים לעשות!
הנה קישור לדף שלנו, שמראה איך אפשר לעזור במאבק למען עולם טוב יותר!

יש לכם עוד שאלות? הנה קישור לדף השאלות והתשובות של מגמה ירוקה, אחד הארגונים הסביבתיים הגדולים בישראל

https://www.green.org.il/climate-qa