משהו חדש מתחיל

ב-31.1.21 יתחיל פרוייקט ייחודי וראשון מסוגו במדינת ישראל, כמותו מעולם לא נוצר, ובמיוחד לא בימים כאלו. החברה הישראלית, החברה שלנו, נמצאת היום באחד מרגעיה הקשים. מחד, משבר הקורונה הביא לשיא את המתים בין הקבוצות והמגזרים בה ונדמה שכולנו נמצאים על סף רתיחה תמידי, השסעים בינינו מעמיקים יותר מאי פעם, הקיטוב גדל והחשדנות מתעצמת. נראה כי הכל הולכים ומתבדלים בעמדותיהם. סביב הסוגיות "הרגילות": הכלכליות, הדתיות, הבטחוניות, הדמוקרטיות והלאומיות כבר אי אפשר לנהל דיון אמיתי. בנוסף לכך, משבר האקלים גם  נושף על עורפינו, הוא סכנה ממשית לעתידנו ואתגר משמעותי שבו עלינו לטפל. אנו, "נוער למען האקלים", חשבנו על הבעיות הללו, ועל הדרך בה נוכל להעלות את המודעות למשבר ולהניע לעשייה בתחום – לגייס את כל הנוער סביב הנושא ולהציבו בראש סדר היום הלאומי. ההיסטוריה הוכיחה שאחת הדרכים לאחות קרעים ושסעים היא מציאת אתגר משותף, הנוגע בכל החברה ושכולה נרתמת לפתרונו. נדמה כיום שאין עוד אתגר כזה מלבד משבר האקלים, שנוגע במשותף לכולנו. אין אחד.ת מאיתנו: יהודי, ערבי, דתי וחילוני שאיננו רוצה לשמור על עולם טוב לילדיו ולשפר אותו ולכולנו יש  אהבה גדולה לארץ הזו. המשבר מסכן את הדברים הללו, והעובדה הזאת מאפשרת לנו לפעול ביחד. הפכנו בדעתינו אפשרויות רבות ותמיד אחת נראתה הנכונה ביותר. תנ"א קראנו לה: קואליציית תנועות וארגוני הנוער למען האקלים. החלטנו לשלב את כל הנוער סביב המשבר דרך המסגרות הקיימות- תנועות וארגוני הנוער- ולחבר אותו לנושא דרך השטח ויחד עם הקהילה שלו.

 

"תנ"א תשאף להביא לשינוי בשיח הציבורי בישראל בכל הנוגע למשבר האקלים, ולהביא להשפעה על מדיניותם של מקבלי ההחלטות, כך שהמדינה תכיר במשבר האקלים כאיום ממשי ומיידי על עתיד הנוער וכלל האזרחים."- כך כתבנו במסמך העקרונות של הקואליציה. מטרתה היא להוות בסיס ליצירת שיח סולידרי ורחב על הנושא, שבו כל בן ובת נוער יתחברו אליו דרך האמונות והערכים האישיים שלו ושלה. אנו רוצים להתגאות במדינה שלנו ושהיא תנקוט באחריות כלפי עתידנו ותתחייב להציב ליעדי הפחתת פליטות משמעותיים- ראוי שהיא תוביל את המאבק האקלימי העולמי.

השומר הצעיר, בני עקיבא, שביבת אג'יק, השומר החדש, הנוער העובד והלומד, הצופים העבריים, קו הזינוק, המכבי הצעיר, נוער בית"ר, נועם תלם, הצופים הערבים, התנועה החדשה, סיירות קק"ל והחל"ט, אות הנוער ותנועת נוע"ם כבר הצטרפו אלינו. זוהי קואליציה ייחודית וראשונה במינה. נוער כה מגוון מעולם לא פעל יחד באף נושא, כעת משבר האקלים הוא הראשון, וראוי שכך. כל המשתתפים החליטו להניח את המחולוקות וההבדלים ביניהם בצד מתוך הבנת צו השעה. רק יחד נוכל להוביל את השינוי הנדרש. ההכנות לקראת מפגש ההתנעה של תנ"א נמצאות בעיצומן, ואנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולהוביל שינוי.

אך עם החלומות בצד, נאמר כי זהו תהליך – והיום הוא רק ההתחלה. מצפים לתנ"א עוד דברים גדולים, אולי זה לא יקרה בתקופתנו במחאה, אך הקואליציה רק זקוקה לסבלנות, להשקעה, ולעבודה קשה.  

התחלנו את העבודה על תנ"א לפני כחודשיים. אז היא נראתה רחוקה, וכיום היא מציאות ממשית. המפגש מתקרב והפעילות לקראתו נמצאת כיום בשיאה. ב31.1 יוזמנו כל בני ובנות הנוער מהתנועות והארגונים, והן מייצגות מעל למאה אלף חניכים. האפשרות שנוכל להגיע לכולם מרגשת, ייתכן ובאמת נצליח לעורר את החברה הישראלית בצורה אמיתית ומוחשית לנושא, ושתנ"א באמת תהיה מנוע השינוי הגדול.

*כתוב בלשון זכר אך פונה לכלל המינים

20/1/21

טל מתתיהו וענבל וסלי

טל מתתיהו – בן 18 ומתגורר בתל מונד. חבר בתנועה מאז 2019 וכיום פועל בתפקיד ראש צוות שיתופי פעולה שעוסק בהעמקת הקשרים של התנועה עם החברה והנוער הישראלים והתנועה הסביבתית במדינה. הצוות מקים בימים אלה את תנ"א – קואליצית תנועות וארגוני הנוער למען האקלים.

ענבל וסלי- בת 19, גרה בתל־אביב. מקימת תנועת מחאת הנוער למען האקלים הישראלית, וכיום פעילה בצוות שיתופי פעולה, בפרויקט תנ"א ובפרויקטים נוספים למען האקלים, בזמן שבין שנת השירות לגיוס לגלי צה"ל.

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
עינת
עינת
2 שנים לפני

יוזמה מדהימה ומרגשת